Selmeczbányaiak emlékkönyve (számozott példány)

Dr. Fejes Béla
Schréder Gyula
Fekete Zoltán
Dr. Hittrich Ödön
Szent-Iványi Albert
Wágner Géza
Czobor László
Mók Ferencné
Tassonyi Ernő
Tóth Arisztid
Vörös Tihamér
Erőss Rezső
Molnár Ferenc
Marek Károly
Dr. Veszkó Endre
Telekes Béla
Kosáryné Réz Lola
Szitnyai Zoltán
Sajó Sándor
Bárdos Lajos
Ferenczy Ödön
Koller Károly
Terray Lajosné
P. Liszkay Anna
Kossik István
Gálócsy Árpád
Hermann Miksa
Dr. Ertl János
Selmeczbányaiak Egyesülete (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 183 oldal
Méret: 31 cm x 24 cm

Budapest, [1936], Selmeczbányaiak Egyesületének kiadása (Ifj. Kellner Ernő Könyvnyomdája, Bp.), 183 p. + [1] p., ill.

Számozott kiadás. Selmeczbányaiak Emlékkönyve.
Jelen kötet a 159. sz. példány.
A címlapon Selmeczbánya fekete-fehér látképe és a város címere látható. Számos szövegközti, fekete-fehér, feliratos képpel és fekete-fehér könyvdíszekkel illusztrált, valamint Hermann Miksa előszavával, Dr. Ertl János bevezetőjével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta Ifj. Kellner Ernő Könyvnyomdája Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány ezüstözött feliratozással és a város címerével ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, néhány oldalon ceruzás bejegyzéssel, hiánytalan állapotban.
Ritka.
"...E könyv megszületésének szüksége nem egyesek elgondolásából, hanem a selmeci szellemből, a selmeci lélekből született és tulajdonképpen a jövőnek szól. A mindig alkotó munkában kifejezésre jutó selmeci szellem évszázadokon keresztül apáról-fiúra szállt és mindig tovább fejlődött a selmeci iskolák és főiskolák tanításaiban. Ez a tanítás mindig a természet és a Felvidék eleven erejét öntötte a tanítványokba. Igen sok tudóst és alkotó egyéniséget adott az országnak, kiknek munkássága még az ország határán túl is kimagaslott, mert mindig becsülettel, önzetlenül szolgálták tudományukkal a nemzet és az emberiség javát. A selmeci szellem a mai történelmi időkben is oly erőforrást jelent, hogy a nemzet regenerációját nagy mértékben szolgálni tudja. Ezért ma fokozottabb mértékben van még reá szükség. A selmeci szellem ma már elszármazott ősi helyéről és megszakadt ottani láncolata, de szükség van arra, hogy az mintegy lüktető egészséges ütőér kapcsolódjék továbbra is a nemzet fejlődő testébe, hogy serkentse annak megújhodását. A könyv célja tehát, hogy továbbra is fenntartsa a nemzeti regeneráció számára a selmeci szellem erőtényezőit..." - olvasható a bevezetőben.

Nemrégiben alkalmam volt órák alatt végigszáguldani a történelmi sz. kir. bányavárosokon: Selmeczbányán, Körmöczbányán és Beszterczebányán, vagyis azon a három bányavároson, mely Szent István... Tovább

Nemrégiben alkalmam volt órák alatt végigszáguldani a történelmi sz. kir. bányavárosokon: Selmeczbányán, Körmöczbányán és Beszterczebányán, vagyis azon a három bányavároson, mely Szent István Magyarországától történelmünk legvéresebb korszakaiban soha egy pillanatra nem szakadt el sohasem, hanem bevehetetlen bástyája volt a magyar államiságnak ugyankkor, amikor Budavára, a Dunántúl és a magyar Alföld legnagyobb része idegen uralom jármát nyögte. Igen, a magyar államiság és a magar állameszme bástyája volt a mi három régi felvidéki bányavárosunk, mert polgárai, ezek a valamikor nagyrészt idegenből ideszakadt bányászok, iparosok és kereskedők védelmezték meg nem egy fegyveres és még több fegyvertelen harcban a magyar királyoktól kapott jogaikban az ősi magar alkotmány nagyszerű épületét mindaddig, amíg késői tódaiknak és leszármazottjaiknak meg kellett érniök, mindannak az összeomlását, amit mi Selmeczbánya szülöttjei olyan örökéletűnek, olyan megbonthatatlannak tartottunk, mint magát a mi Szitnyánknak a sziklaormát. Szívszorongató volt a viszontlátás és azt is fájlaltam, hogy csak futó pillantást vethettem a dicsőséges múlt emlékeire, de egy jó oldala a nagy sietésnek mégis volt: az, hogy lelki szemeim, felülemelkedve az események kuszáltságán, mintha madártávlatból látták volna meg a szülőföldet. A részletek elmosódtak, de annál élesebben bontakozott ki előttem az ősi bányaváros és a selmeczbányai bányavidék fizikai és szellemi struktúrája és az a nagy érték, amelyet Selmeczbánya a felvidéknek és az egész országnak jelentett. Vissza

Előszó (Hermann Miksa)3
Bevezető (Dr. Ertl János)5
Történelmi rész:
Selmeczbánya története (Dr. Fejes Béla)8
Selmeczbánya és vidékének bányászata (Schréder Gyula)48
A m. kir. bányamérnöki és erdőmérnöki főiskola Selmeczbányán és Sopronban (Fekete Zoltán)55
A selmeczbányai evagélikus lyceum története (Dr. Hittrich ödön)60
A selmeczbányai kir. kath. főgimnázium története (Szent-Iványi Albert)70
A selmeczbányai ág. hitv. ev. tanítóképző intézet története (Wágner Géza)74
Hetven évvel ezelőtt... (Czobor László)78
Ifjúsági élet Selmeczbányán81
Így ismerem a "selmeczi diákot" (Mók Ferencné)89
A darabont főispán beiktatása (Tassonyi Ernő)91
Kisiblye (Tóth Arisztid)99
Turistaélet Selmeczbányán (Vörös Tihamér)103
Selmeczbánya erdészetének áttekintő története (Erőss Rezső)107
Egyesületi rész:
A "Selmeczbányaiak Egyesülete Budapesten" multja 15 év tükrében (Molnár Ferenc)110
A "Selmeczbányaiak Egyesülete" zászlajának története (Marek Károly)114
A javítás, mint életcél (Dr. Veszkó Endre)117
Az egyesület vezetőségének névsora118
Költemények és novellák:
Bányászok harangja (Telekes Béla), Vers119
Régi tragédiák (Kosáryné Réz Lola)120
Hét selmeczi bányász (Szitnyai Zoltán)123
Selmeczbánya (Sajó Sándor), Vers125
Selmeczi emlékezés (Bárdos Lajos)126
A Klapacska (Ferenczy Ödön)127
A szivárvány (Koller Károly)128
Felvidéki hegyek (Terray lajosné), Vers129
Selmecz... Rád emlékezünk! (P. Liszkai Anna), Vers130
Selmeczi emlékeim (Kossik István)131
Diák humor (Gálócsy Árpád)135
Zárószó136
Életrazok137
358

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
45.000 Ft Licitek száma: 36