Selmeczbányaiak Egyesülete(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 183 oldal
31 cm x 24 cm
Budapest, [1936], Selmeczbányaiak Egyesületének kiadása (Ifj. Kellner Ernő Könyvnyomdája, Bp.), 183 p. + [1] p., ill.
Számozott kiadás. Selmeczbányaiak Emlékkönyve. Jelen kötet a 159. sz. példány. A címlapon Selmeczbánya fekete-fehér látképe és a város címere látható. Számos szövegközti, fekete-fehér, feliratos képpel és fekete-fehér könyvdíszekkel illusztrált, valamint Hermann Miksa előszavával, Dr. Ertl János bevezetőjével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta Ifj. Kellner Ernő Könyvnyomdája Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány ezüstözött feliratozással és a város címerével ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, néhány oldalon ceruzás bejegyzéssel, hiánytalan állapotban. Ritka. "...E könyv megszületésének szüksége nem egyesek elgondolásából, hanem a selmeci szellemből, a selmeci lélekből született és tulajdonképpen a jövőnek szól. A mindig alkotó munkában kifejezésre jutó selmeci szellem évszázadokon keresztül apáról-fiúra szállt és mindig tovább fejlődött a selmeci iskolák és főiskolák tanításaiban. Ez a tanítás mindig a természet és a Felvidék eleven erejét öntötte a tanítványokba. Igen sok tudóst és alkotó egyéniséget adott az országnak, kiknek munkássága még az ország határán túl is kimagaslott, mert mindig becsülettel, önzetlenül szolgálták tudományukkal a nemzet és az emberiség javát. A selmeci szellem a mai történelmi időkben is oly erőforrást jelent, hogy a nemzet regenerációját nagy mértékben szolgálni tudja. Ezért ma fokozottabb mértékben van még reá szükség. A selmeci szellem ma már elszármazott ősi helyéről és megszakadt ottani láncolata, de szükség van arra, hogy az mintegy lüktető egészséges ütőér kapcsolódjék továbbra is a nemzet fejlődő testébe, hogy serkentse annak megújhodását. A könyv célja tehát, hogy továbbra is fenntartsa a nemzeti regeneráció számára a selmeci szellem erőtényezőit..." - olvasható a bevezetőben.
Nemrégiben alkalmam volt órák alatt végigszáguldani a történelmi sz. kir. bányavárosokon: Selmeczbányán, Körmöczbányán és Beszterczebányán, vagyis azon a három bányavároson, mely Szent István Magyarországától történelmünk legvéresebb korszakaiban soha egy pillanatra nem szakadt el sohasem, hanem bevehetetlen bástyája volt a magyar államiságnak ugyankkor, amikor Budavára, a Dunántúl és a magyar Alföld legnagyobb része idegen uralom jármát nyögte. Igen, a magyar államiság és a magar állameszme bástyája volt a mi három régi felvidéki bányavárosunk, mert polgárai, ezek a valamikor nagyrészt idegenből ideszakadt bányászok, iparosok és kereskedők védelmezték meg nem egy fegyveres és még több fegyvertelen harcban a magyar királyoktól kapott jogaikban az ősi magar alkotmány nagyszerű épületét mindaddig, amíg késői tódaiknak és leszármazottjaiknak meg kellett érniök, mindannak az összeomlását, amit mi Selmeczbánya szülöttjei olyan örökéletűnek, olyan megbonthatatlannak tartottunk, mint magát a mi Szitnyánknak a sziklaormát.
Szívszorongató volt a viszontlátás és azt is fájlaltam, hogy csak futó pillantást vethettem a dicsőséges múlt emlékeire, de egy jó oldala a nagy sietésnek mégis volt: az, hogy lelki szemeim, felülemelkedve az események kuszáltságán, mintha madártávlatból látták volna meg a szülőföldet. A részletek elmosódtak, de annál élesebben bontakozott ki előttem az ősi bányaváros és a selmeczbányai bányavidék fizikai és szellemi struktúrája és az a nagy érték, amelyet Selmeczbánya a felvidéknek és az egész országnak jelentett.
Leütési ár:
45.000 Ft
Licitek száma: 36