Gulyás Vilmos: Az irott gondolatábrázolástól a nyomtatott betüig (dedikált példány)

Gulyás Vilmos
Kiadói egészvászon kötés , 38 oldal
Méret: 21 cm x 15 cm

h. n., é. n., k. n., 37 p. + [1] p., ill.

Szerző által dedikált példány. Az irott gondolatábrázolástól a nyomtatott betüig. Írta: Gulyás Vilmos. [gépirat]
Az előlapon a szerző, Gulyás Vilmos tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "K. J.-nek eredményes együttműködésünk emlékére. Budapest, 1950. január. Igaz barátsággal Gulyás Vilmos".
Géppel írt, egyedi, amatőr magánkiadvány. Szövegközti, fekete-fehér, beragasztott képekkel illusztrált, valamint zárszóval, irodalomjegyzékkel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, színes, mintázott előzéklapokkal, géppel írt belívekkel, hiánytalan állapotban.
A következő sorokkal zárja a művet a szerző: "Az ujkor rohamos fejlődése a világot eggyé és oszthatatlanná tette. Az egymástól elszigetelt és az egymással érintkező egykori ősi kulturkörök függetlenül fejlődő, valamint egymásra ható és ezért hasonló irásmódjai egész földrészek, vagy legalábbis népcsoportok közkincsévé váltak. A nemzeti irások évszázados, évezredes müveltséget és hagyományokat őriznek szellemükben és vonásaikban egyaránt, az irás nemzetközisége azonban minden nyelv és minden fajta kultura fölött áll, mert az általa konzervált szellem minden népek nyelvére leforditható".

Részlet a könyvből: A kép és irás keletkezése. A gondolat látható rögzitése ősidőkben keletkezett. Együtt fejlődött az emberi beszéddel, a nemzeti nyelvekkel és ezért nem választható el a nagy... Tovább

Részlet a könyvből: A kép és irás keletkezése. A gondolat látható rögzitése ősidőkben keletkezett. Együtt fejlődött az emberi beszéddel, a nemzeti nyelvekkel és ezért nem választható el a nagy közösségek életétől; az irást nem egyik vagy másik nép találta fel, nem egyetlen ősi kulturcentrum terméke volt, hogy azután onnan elterjedjen az egész földkerekségen, hanem más és más helyeken, különböző időkben csirázott ki abból az akarásból, mely már a történelemelőtti időkben az élő nyelven elhangzottak vizuális megjelenitésére törekedett. Vissza

A kép és irás keletkezése 1
Barlangrajzok 2
Képirás 4
Hangirás 7
Az anyag döntő szerepe az irásjelleg kialakulásában 12
Az irás ritmikája 14
A vallás és törvénykezés szerepe az irás kifejlődésében 17
Másolás, a sokszorositás ősi módja 17
Római kapitális berü 22
Unciális és félunciális betü 24
A "minuscula" 26
Betüfajták a XX. században 30
Medievalis antiqua 30
Klasszicista antiqua 31
Blokkbetü 32
Irott és szabadrajzos betük 32
A kézirás mai jelentősége 35
Zárszó 36
153

Kikiáltási ár:
7.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
7.100 Ft Licitek száma: 2