Kovacsics József: Magyarország történeti demográfiája

Magyarország népessége a honfoglalástól 1949-ig

Kovacsics József
Barsy Gyula
Bene Lajos
Sinkovits István
Pach Zsigmond Pál
Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó (Budapest) ,
Vászon , 441 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2022-01-23 20:00

Bevezetés a történeti demográfia forrásainak tanulmányozásába 1. A történeti demográfiai kutatások célja és jelentősége A statisztikai tudomány akkor segíti kellőképpen a történettudományi,... Tovább

Bevezetés a történeti demográfia forrásainak tanulmányozásába 1. A történeti demográfiai kutatások célja és jelentősége A statisztikai tudomány akkor segíti kellőképpen a történettudományi, gazdaságtörténeti, gazdaságföldrajzi, településtudományi kutatásokat, ha hosszú időtartamokra rendezett, homogén adatsorokat alkot, ha kiküszöböli a különbözőidőben történt számlálások eltéréseit. A változó területi beosztás, az egyes összeírások időpontjában keletkezett más és más számlálási utasítások, eltérő felvételek következtében, ugyanis az adatok nemcsak az ún. hivatalos statisztikai számlálások előtti időben okoznak összehasonlítási nehézséget, így van ez a hivatalos statisztikai szolgálat után begyűjtött adatokkal is. Ezt a munkát elvégezni a statisztikai tudomány szép, de egyben igen nehezen megoldható feladata. Ez a helyzet még a legtöbb adatforrással rendelkező szakstatisztika, a népességstatisztika területén is. Nem véletlen, hogy eddig még nem történt átfogó kísérlet hazánk történeti demográfiájának megírására. A koronként eltérő források, szinte koronként eltérő tudományos ismereteket kívánnak meg. Más források alapján, és természetesen más módszerrel dolgozható fel a XI-XIV. század népesedéstörténete és más jellegű kutatómunkát kíván pl. a XVIII. század történeti demográfiájának a feldolgozása. Ahogy távolodunk 1869-től, a hivatalos statisztikai szolgálat megindulásának időpontjától, annak megfelelően növekszik a történeti módszer szerepe a források elemzésénél és feldolgozásánál. Vissza

Kovacsics József: Bevezetés a történeti demográfia forrásainak tanulmányozásába 3
1. A történeti demográfiai kutatások célja és jelentősége 3
2. Az adóösszeírások értéke a történeti demográfiai kutatások szempontjából 4
3. Az egyházi jellegű népösszeírások és népmozgalmi statisztikák 7
4. Az 1784/87. évi népszámlálás és a XIX. század első felének népösszeírásai 9
5. A hivatalos magyar népszámlálások (1869-1960) 15
Györffy György: Magyarország népessége a honfoglalástól a XIV. sz. közepéig 45
1. A honfoglaláskori népesség és népsűrűség. A népgyarapodás a XI-XII. században 45
2. Magyarország népessége a tatárjárástól a XIV. század közepéig 53
Szabó István: Magyarország népessége az 1330-as és az 1526-os évek között 63
1. Népesedéskorlátozó tényezők 63
2. Az ország 1494-1495. évi portaszáma 68
3. Telekátlag, a telkes jobbágyok háztartásainak száma 72
4. A zsellérek 79
5. A földesúri cselédek és szolgák 84
6. Birtokos és birtoktalan nemesek 88
7. A háztartások átlagos népessége 91
8. Székelyek, szászok, jászkunok, városok 94
9. Az ország népessége a XV-XVI. század fordulóján 97
Bakács István: A török hódoltság korának népessége 115
1. A népesség pusztulása és a betelepülések 115
2. Az ország népességének kiszámításához felhasználható forrásanyag 119
3. A népesség kiszámításának módja 122
4. A Habsburg uralom alatt álló országrész jobbágynépessége 124
5. Nemesség, városi lakosság, uradalmi alkalmazottak 130
6. A török uralom alatt álló terület népessége 132
7. Erdély és a Partium népessége 135
8. Összefoglalás 138
Pápai Béla: Magyarország népe a feudalizmus megerősödése és bomlása idején (1711-1867)
Bevezetés 143
I. A társadalmi-gazdasági viszonyok alakulásának fővonala 145
II. A XVIII. század népesedési viszonyai 147
1. Magyarország népe a török hódoltság után 147
2. A népesség tömörülése, a települési rendszer 1720-ban 151
3. A föld művelés alá vételének fejlődése, az adózó nép rétegződése (1720-1775) 154
4. Magyarország népessége és a települések hálózata II. József korában 158
5. Népsűrűség a XVIII. század végén 166
III. Magyarország népesedése a kapitalizmusba való átmenet és az önkényuralom idején
1. A lélekszám és a népsűrűség alakulása 170
2. A népességnemek szerinti megoszlása és életkor szerinti struktúrája 182
3. Család, háztartás, ház 193
4. Haladás a városiasodás felé 198
5. Paraszti rétegződés, társadalmi tagozódás a feudalizmus válsága és bomlása idején 201
Tbirring Lajos: Magyarország népessége 1869-1949 között 221
Bevezetés 221
I. A népesség nagysága és fejlődése 222
1. Lélekszám és tényleges népszaporodás 222
2. A népszaporulat forrásai 229
3. Nemzetközi összehasonlítások. További megjegyzések a népfejlődés kérdéséhez 242
II. A népesség fejlődése térbeli (területi, települési, tömörülési) tekintetben 249
1. A népesség területi megoszlás (országrészek, megyék, járások szerint) 249
2. Város és vidék 256
3. Belső vándorlások és térbeli népességfejlődés; a születési hely statisztikája 265
4. Bel- és külterületi adatok 268
5. Népsűrűség 271
II. A népesség összetételének módosulásai 273
1. Nemek és életkor 274
2. Családi állapot, családnagyság, gyermekszám 292
3. Anyanyelv (nemzetiség), nyelvtudás, vallás 300
4. Műveltség (írni-olvasni tudás és iskolai végzettség) 309
5. Keresők és eltartottak. A népesség megoszlása foglalkozási ágak szerint 314
6. Foglalkozási viszony, osztálytagozódás 339
7. Foglalkozás-demográfiai és egyéb összefoglaló adatok. Befejező megjegyzések 347
Válogatott történeti demográfiai bibliográfia 389
Történeti demográfiai bibliográfia 407
Orosz nyelvű összefoglaló 413
Angol nyelvű összefoglaló 426 Vissza
239

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
16.000 Ft Licitek száma: 72