Szabó István: A középkori magyar falu

Szabó István
Hoffmann Tamás
Sinkovics István
Akadémiai Kiadó (Budapest) ,
Vászon , 251 oldal
Méret: 23 cm x 18 cm
2022-01-23 20:00

A védőborító amatőr módon javított, elszíneződött.

E kötettel a magyar parasztság története kiváló kutatójának posztumusz művét ajánlja kiadónk az olvasónak. Szerző ebben a munkájában új kutatási eredményekre támaszkodva a középkori magyar falu... Tovább

E kötettel a magyar parasztság története kiváló kutatójának posztumusz művét ajánlja kiadónk az olvasónak. Szerző ebben a munkájában új kutatási eredményekre támaszkodva a középkori magyar falu gazdasági és társadalmi szerkezetével foglalkozik. A könyv ezenkívül megismertet a telekszervezet rendjével és a falusi lakosság rétegződésével is. Színesen festi a falu mindennapi életét, képet ad a kor jogi és vallási szokásairól, ezek alakulásáról. Legrészletesebben a XV. század már kialakult jobbágytársadalmát mutatja be, mivel ez időből származó írott forrásanyag, főleg oklevelek formájában, már bővebben álltak rendelkezésre.
A munka tudományos megállapításai a középkori magyarsággal kapcsolatos eddig ismeretlen tényekre világítanak rá; egyes következtetései pedig az összeurópai kérdésekkel foglalkozó történettudományt is új eredményekkel gazdagítják. Vissza

Előszó7
Az üzemegység, a telek9
A telek és a telekszervezet9
A belső telek19
A ház26
Az udvar és a kert44
A falu gazdasági egysége50
A falu földje50
A falu termelési kötöttségei56
A földközösség65
Munkatársulások72
Társadalom és közösség78
Egység és sokféleség78
A faluközösség84
A falu önkormányzata90
Az úri hatalom jelenléte101
A falu határa107
A határ megjelölése107
Határperek117
A falukép121
Természeti és történeti tényezők121
Morfológiai falutípusok126
Szabályos alaprajzú falvak131
Szabálytalan alaprajzú falvak148
A faluforma és a birtoklási-művelési szerkezet156
Az összkép159
A falu békéje168
Az élet és a javak biztonsága168
A hatalmaskodások174
A parasztok fegyverei179
Kereszténység és polgárság184
A templom184
A pap197
A vallási élet204
A család, az otthon és a falusi élet210
A család210
Az otthon219
Munka, ünnep, játék228
A falu, a mezőváros és a külvilág236
Bibliográfia az idézett munkákról241
Képek jegyzéke250
357

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
40.100 Ft Licitek száma: 46