Szépirodalmi Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 268 oldal
Időrendben
20 cm x 13 cm
2022-02-20 20:00
[Budapest], 1972, Szépirodalmi Könyvkiadó (Athenaeum Nyomda, Bp.), 268 p. + [3] p. + [1] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Időrendben - Regények. Írta: Örkény István. A címlapon a szerző, Örkény István tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "E. S. Z.-nak ajánlja Örkény István". A szerző fekete-fehér portréjával illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A szerző fényképét Balla Demeter készítette. A borító- és kötésterv Fogas Péter munkája. A könyvet az Athenaeum Nyomda nyomtatta Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozott, illusztrált könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, két színnel feliratozott, fülszöveges, néhol sérült, kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Örkény István (Budapest, 1912. április 5. – Budapest, 1979. június 24.) író, gyógyszerész, az "Újhold" c. meghatározó, irodalmi lap elismert társszerkesztője. A világirodalmi színvonalú, magyar groteszk próza kiemelkedő, egyedi hangú, elismert megteremtője. Színműveire a jól kidolgozott karakterek, a meghökkentő cselekménybonyolítás és az egyedi abszurd helyzetek a jellemzőek. Örkény remekbe szabott, örökzöld kisregényeit (Glória, Macskajáték, Tóték) tartalmazó kötet az író életmű fontos és meghatározó produktumait fogja össze. "A három mű a groteszknek, ennek a rezignált moralizálásnak háromféle variációja, kiegészíti egymást, így, együttesen teljes egész. A lelki függetlenség, a lelki béke görögös sorslegendáját a megátkozottság, kudarc sziszifuszi vagy - nőről lévén szó - danaida-sorsdrámája követi, hogy végül mindezt befejezze a görög színházi ünnepek klasszikus vígjátéka, a félelmektől, a tépelődő önvádaktól megszabadító komédia, a megbocsátó, jóvátevő, mindent kiegyenlítő nevetés." - írta a műről Mezei József újságíró, műkritikus (Kritika 2., 1973 január/1. szám).
A kötet három kisregényt tartalmaz: a Glóriá-t, a Macskajáték-ot és a Tóték-at. A címek egymásutánja nemcsak a keletkezési időrendet jelzi, hanem azt a folyamatot is, mely az örkényi groteszket egyre tökéletesebbé érlelte. Egyik nyilatkozatában az író mind a három kisregényt az egypercesek alapképletére vezette vissza, s mind a hármat nagyobb arányú groteszknek nevezte. S a közös nevezőt, a látásmód és a hangvétel rokonságát nem is nehéz fölfedezni bennük. Az első kisregény a felszabadult, ironikus játékosság és az emberszeretet fegyelmének sajátos kettősségével kelt összetett hatást. Amíg a mű hőse, Soror Glória az apácarend feloszlatása után rá nem hangolódik az evilági életre, amíg rokonszenves, de komikusan életidegen merevsége föl nem oldódik, amíg valamennyire is meg nem találja helyét az emberek között, tehát egészen a regény végéig, szorongva és együttérezve mulathatunk a félreértések, tétova kísérletek, groteszk kalandok és váratlan helyzetek sorozatán A Macskajáték két idősebb leánytestvér szívszorítóan mulatságos története. Az egyik nyugatra költözött dúsgazdag fiához, minden földi jónak részese, de béna, mozgásképtelen; a másik itthon maradt, társbérletben lakik, szerelmében boldog, majd boldogtalan, indulatos és akaratos asszony. Levelezésükből, feledékenységükből, hazudozásaikból, álmodozásaikból, múltszépítő mámoraikból izgalmasan és hitelesen rajzolódik ki egy testvérpár életútja. A Macskajáték ironikus villódzású rajz és megrendítő elégia az öregkorról. Egyidejűleg mutatja be az öregedés groteszk tragikumát, az életkedv hatalmát s a legyőzhetetlen szeretetvágyat. A harmadik kisregény, a Tóték, melynek színpadi változatát a világ számtalan színházában játszották vagy játsszák, az abszurd történetbe vetített társadalom- és világszemlélet kivételes eredménye. Remekmű. A hegyvidéki falu tűzoltójának komikumot és tragédiát társító története, mely 1944-ben játszódik, múlhatatlan művészi érvényű tiltakozás az embert megszégyenítő, megalázó zsarnokság és ostobaság ellen.
Leütési ár:
36.000 Ft