Aukciós tétel adatai
Budapest, 1963, Sport (Kossuth Nyomda, Bp.), 220 p. + [3] p. + [16] t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Grosics Gyula által aláírt példány. A Színes Sportkönyvtár sorozatban, számjelzés nélkül megjelent mű.
Így láttam a kapuból. Írta Grosics Gyula feljegyzései alapján: Maros László.
A kötet címlapján az Aranycsapat legendás kapusa, Grosics Gyula tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Második kiadás. Tizenhat képtáblán számos fekete-fehér, feliratos fotóval illusztrált, Barcs Sándor előszavával kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Kossuth Nyomda, Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, színes, feliratos, Grosics Gyula fekete-fehér fotójával illusztrált, fülszöveggel kiegészített, néhány helyen sérült kiadói borítófedélben.
A kötet aláírója Grosics Gyula (Dorog, 1926. február 4. – Budapest, 2014. június 13.), a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett magyar labdarúgó, az Aranycsapat "Fekete párduc" becenevet viselő kapusa. 1947 és 1962 között 86 alkalommal szerepelt a válogatottban. Játszott a később legendássá vált 1953-as, Anglia elleni, 6:3-ra végződő mérkőzésen és az 1952-es helsinki olimpián is, ahol a magyar csapat aranyérmet nyert.
Fülszöveg
"Soha nem lesz jó kapus belőled, fiam!" - Negyedévszázada annak, hogy elhangzott az "ítélet" a tizenhárom esztendős Grosics Gyula kapusjátékáról, első ifjúsági bajnoki mérkőzése után, amikor a...
Tovább
Fülszöveg
"Soha nem lesz jó kapus belőled, fiam!" - Negyedévszázada annak, hogy elhangzott az "ítélet" a tizenhárom esztendős Grosics Gyula kapusjátékáról, első ifjúsági bajnoki mérkőzése után, amikor a féltve őrzött kapu hálója kilenc alkalommal rezdült meg.
S huszonöt esztendővel később a Népstadion sokezres nézőközönsége a Magyarország-Jugoszlávia válogatott mérkőzés hatodik perce után - búcsúzva a játéktól visszavonuló világhírt szerzett kapustól - lelkes vastapssal, bensőséges együttérzéssel cáfolt rá az egykori, elhamarkodott edzői véleményre.
Mi történt az első kudarc és az olyan fájdalmas búcsú között? Erről szól a 88-szoros válogatott Grosics Gyula egyéni hangú, nagyon őszinte írása, amely sportpályafutásának izgalmas fordulatokban bővelkedő története mellett az összefüggésekre figyelő, a fejlődés rugóit kereső sportember gazdag tapasztalataival is megajándékozza az olvasót.
Nyolcvannyolc válogatott mérkőzés sok tízezer kilométeres utazásokkal fonódik össze. Grosics keresztül-kasul járta Európa országait, s sok minden látott, sokfajta néppel ismerkedett Afrika és Dél-Amerika országútjain. Válogatott viadalokon és nemzetközi klubmérkőzéseken sok-sok nagy küzdelem, nehezen kivívott győzelem, szép élmény részese s egyik főszereplője volt a könyv szerzője, akinek könnyed elbeszélő stílusa bizonyára leköt mindenkit, aki életében akár egyszer is, érdeklődéssel figyelte a kerek labda gurulását.
A labdarúgás nemzetközi eseményeinek királynője: a világbajnokság. Grosics Gyula három ilyen izgalmas mérkőzés-sorozaton vett részt, s visszaemlékezéseiben még mindig ott izzik az átélés forrósága. Ez köti le bizonyára az olvasót akkor amikor Grosics a tizenötödik helsinki aranyérem kivívásának fegyvertényéről vagy a felejthetetlenül szép Webley-i 6:3-as diadalról ad számot.
Grosics Gyula feljegyzéseit Maros László, az ismert sportújságíró dolgozta fel regényes életrajzzá, azt olyan sportkönyvé bővítve, amely a kapusjáték történetét és legkorszerűbb tapasztalatait lebilincselő olvasmányként vonultatja fel a labdarúgás szerelmeseinek...
Vissza