Kisfaludi Strobl Zsigmond/N. Pénzes Éva/Pogány Ö. Gábor: Kisfaludi Strobl Zsigmond kiállítása (A művész által dedikált példány)
Ausstellung der Werke von Kisfaludi Strobl Zsigmond - Zalaegerszeg, 1974 június-augusztus/Kiállítási katalógus
N. Pénzes Éva
Pogány Ö. Gábor
Kisfaludi Strobl Zsigmond
Petrás István
Kovács Endre
László Péter
Zalaegerszeg Város Tanácsa-Göcseji Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria(Zalaegerszeg)
Kiadói tűzött papírkötés
, 64 oldal
MagyarNémet
22 cm x 21 cm
2022-02-20 20:00
Zalaegerszeg, 1974, Zalaegerszeg Város Tanácsa-Göcseji Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria, [32] p. + [14] t.: ill.
Kisfaludi Strobl Zsigmond szobrászművész által dedikált példány. Kisfaludi Strobl Zsigmond kiállítása. Zalaegerszeg, 1974 június-augusztus. / Ausstellung der werke von Kisfaludi Strobl Zsigmond. Zalaegerszeg, Juni-August 1974. A kiállítást rendezte és a katalógust összeállította: N. Pénzes Éva és Pogány Ö. Gábor. Az előlapon Kisfaludi Stróbl Zsigmond kétszeres Kossuth-díjas szobrászművész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Dr. B. T. főmérnöknek tisztelettel és szeretettel Kisfaludy Strobl Zsigmond. Ózd, 1974. szeptember. 18.". Magyar-német nyelvű kiállítási katalógus. Zalaegerszeg Város Tanácsa, a Göcseji Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria kiadása. A fényképeket Petrás István és Kovács Endre készítette. A szobrokat László Péter készítette elő. Tizennégy képtáblán Kisfaludi Stróbl Zsigmond szobrairól készült fényképekkel illusztrált, valamint a kiállítások, díjak és kitüntetések jegyzékével és részletes műtárgyjegyzékkel kiegészített kiadás. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan, kopott könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban. Kisfaludi Strobl Zsigmond (Alsórajk, 1884. július 1. – Budapest, 1975. augusztus 14.) szobrászművész. 1901-1904 között az Iparművészeti Iskolában tanult. Első gyűjteményes kiállítása 1909-ben volt. 1912-ben a Rudics-díj segítségével bejárta Nyugat-Európát (Firenze, Róma, London, Párizs). Első köztéri megbízását 1913-ban kapta, Horváth Mihály történész monumentális köztéri szobrát kellett megterveznie. Ezen emlékmű az akadémista művészeti irányzat szellemében készült, ekkorra már tökéletesen elsajátította Adolf von Hildebrand klasszikus fegyelmet sugalló esztétikáját, e hivatalos művészeti irányzat követelményeit, amelyet szerencsére nála hamarosan oldottabbá tett a szecessziós áramlat iránti vonzalma, s saját romantikus lelkületéből fakadóan a neobarokk stíluselemek alkalmazása (lendület, mozgalmasság). Az első világháborúban fronti sajtóreferensként tevékenykedett. A forradalmak idején is alkotott, megformázott egy őszirózsás katonát. Az 1920-as évektől számos első világháborús hősi emlékmű elkészítésére kapott megrendelést. Köztéri alkotásai közül jóval több mint ötven áll hazai köztereken. Portrészobrokat alkotott az arisztokrácia, a politikai és művészeti élet jeleseiről. Számos alkotását külföldi köztereken is felállították. 1921-1960 között a Képzőművészeti Főiskolán tanított. 1947-ben állították fel Budapesten a Felszabadulási emlékművet (mai nevén Szabadság-szobrot). A "Kardját néző huszár" (bronz, 42 cm; 1928) c. kisplasztikája nyomán ma is sorozatban készülnek herendi porcelánból színes figurák "Hadik-Huszár" néven.
Kilencvenedik születésnapján meg kell állapítani, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond életműve nemcsak azért gazdag, mert a sors hosszú élettel ajándékozta meg, s ezért sok-sok évtizeden át működött szakmájában, hanem mindenek előtt azt kell leszögezni, hogy a rendelkezésére álló időt mindig is jól kiaknázza, egész pályája során keményen dolgozott, művészetében a mennyiség egyenes arányban áll a minőséggel. már több mint hatvanöt esztendeje annak, hogy első egyénihangú műveit, jellemzetes arcmásait, jól felépített figuráit, kompozíciós terveit megalkotta, s azóta is a szakadatlan munka szabja meg napirendjét, hallatlan szívóssággal végzi teendőit, a műtermében tölti leghasznosabb óráit. Igaz, a felkészülés, az ismeretszerzés alkalmait se mulasztotta, mulasztja el soha; világot látni, emberekkel érintkezni - a számára az alkotótevékenység abbahagyhatatlan iskolája, a múzeumok kincsei, a nagy elődök remekei éppen olyan nélkülözhetetlen penzumok, mint a hétköznapok kis eseményei, a történelem feledhetetlen tanulságai, dolgos névtelenek, példamutató hősök, halandók és halhatatlanok cselekedetei. Szorgalommal és szerencsés adottságokkal megszerzett mesterségbeli tudás, érzelmeket kiváltó, gondolatokat elindító élményanyag alakította, alakítja művészi megnyilatkozásainak természetét, plasztikai megjelenítő módszerét. A kifejezés biztonsága, a mondanivaló izgalma határozza meg műveinek szellemiségét, szobrászatának esztétikai ismérveit, s az a folyton érvényesülő tudatosság, mely maradandó eseményekhez, magasrendű igényekhez tartja magát...
Leütési ár:
10.500 Ft