Aukciós tétel adatai
Budapest, 1991, Magyar Világ (Passzer Nyomdaipari Kft.), 96 p., ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Faludy György által dedikált példány. Bibliofil, számozott kiadás. Francois Villon balladái. Faludy György átköltésében.
A feliratozott előlapon a fordító, Faludy György tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "G. A.-nak, jó szívvel: Faludy György. Pécs, 1992 IV. 15-én".
"Megjelent 1991 Karácsonyára 1200 számozott példányban, a Mester eredeti ajánlásával." Ez a kötet a 283 sz. példány.
Szövegközti, egyszínű fametszetekkel illusztrált, valamint rövid bibliográfiával, a képek jegyzékével és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A fametszeteket ismeretlen mesterek készítették a könyvnyomtatás első évtizedeiben. A belső címlapot a tragikus sorsú Kolozsváry Sándor, a dúcokat egykorú metszetek után fiai, Kolozsváry György és Pál készítették. Nyomtatta a Passzer Nyomdaipari Kft.
Kiadói bőrkötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott kettős keretezéssel körbevont, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott, virágmintával díszített könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, megőrzött, gyűjtői állapotban.
A kötetben lévő Villon balladák Faludy György egyedi hangulatú, sajátos átköltésében tartalmas szellemi kalandot és élvezetes olvasmányt ígérnek.
A kötet fordítója, Faludy György (Budapest, 1910. szeptember 22. – Budapest, 2006. szeptember 1.) költő, műfordító, író. 1937-ben jelentette meg a Villon-átköltéseit, amelyek jó időre meghatározták a pályáját. 1938-ban emigrált, Párizsig menekült itt találkozott az emigráns magyar művészek közösségével. Később a német megszállás miatt innen is távozni kényszerült. Havas Endrével és Lorsy Ernővel együtt Franciaország német megszállása után Marokkóba menekült, majd áthajózott az Amerikai Egyesült Államokba, ahol a Szabad Magyar Mozgalom titkáraként és lapszerkesztőjeként tevékenykedett. Ezután három évig (1942-1945) az amerikai hadseregben szolgált. 1946-ban hazatért és a Népszavánál helyezkedett el. 1947-ben megjelent az "Őszi harmat után" című verseskötete, illetve a Villon balladák már a 14. kiadásnál tartottak. A rasszizmust, a fasizmust, a diktatúrát következetesen megvetette. Az ő vezetésével döntötték le 1947. április 26-áról 27-ére virradó éjjel Prohászka Ottokár Károlyi-kerti szobrát. 1949-ben hamis vádak alapján letartóztatták, elítélték és Kistarcsára internálták, majd a recski kényszermunkatáborba dolgoztatták. Az ÁVH börtöneiben, illetve a táborokban írt versei 1983-ban Münchenben jelenhettek meg először "Börtönversek 1950–1953" címmel. Önéletrajzában beszámolt a recski kényszermunkatáborban és a börtönökben megélt szenvedéseiről és hányattatásáról is. Egyéni hangulatú versei és műfordításai széles körben kedveltté és elismertté tették Magyarországon és külföldön egyaránt.