Sala, Angelo: Medico-Chymica quae extant omnia

Minden létező orvosi kémia

Angeli Salae
Sumptibus Joannis Beyeri (Francoforte) ,
Korabeli pergamen kötés , 878 oldal
Nyelv: Latin
Méret: 21 cm x 17 cm

Francofurti [Frankfurt], 1647, Sumptibus Joannis Beyeri, 850 p. + [28] p.; ill.

Angeli Salae vicentini chymiatri Candidissimi et Archiatri Megapolitani Opera. Medico-Chymica quae extant omnia. Frustulatim Hactenus, Diversisque linguis excusa, nunc in unum collecta latinoque idiomate edita./ Angelo Sala műve: Minden létező orvosi kémia. Mentségül a messze legkülönbözőbb nyelveken írtakért, most egységesen latinul kiadva.
Néhány fekete-fehér rajzzal, illetve fekete-fehér iniciálékkal és könyvdíszekkel illusztrált, valamint index-el kiegészített kiadás. Az előlapon és az előlap előtti lapon tollal beírt tulajdonosi bejegyzés látható.
Korabeli pergamen kötésben lévő példány feliratozatlan, foltos címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, foltos, néhol sérült belívekkel, néhány oldalon diópáccal írott aláhúzással és bejegyzéssel, sérült, meggyengült elülső előzéklappal, a hátlap felőli előzéklap hiányával, korabeli bőrszalagokkal rögzített könyvtesttel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Angelo Sala (Vicenza, 1576 - Bützow, 1637) olasz orvos, vegyész. 1617-ben "Anatomia Vitrioli" c. könyvében bemutatta néhány mesterséges és természetes vegyület sajátos azonosságát. Soha nem járt egyetemre, de vélhetően Velencében tanult kémiát. Nem világos, hol szerezte orvosi ismereteit, de Sala életében hosszú évekig orvosként tevékenykedett. Drezdában, Nürnbergben, Frauenfeldben, Genfben is dolgozott. 1612–1617 között Hágában, Hollandiában élt. Majd 1617-1620 között Oldenburgi Anton Gunther gróf orvosa volt, és felügyelte a gróf területén lévő gyógyszertárakat is. Alaposan tanulmányozta az orvostudományt és a kémiát egyaránt. Több tanulmányt publikált a kémia és a gyógyszerészet témakörében. 1624-ben egy gyógyszerekről szóló könyvet jelentetett meg. Azt állította például, hogy a fermentáció az elemi részecskék újracsoportosítása volt, ami új anyagok képződését eredményezte. Az egyik elsődleges vizsgálati területe a kémiai azonossággal és az atomok kémiai változásokban betöltött szerepével foglalkozott. Ezüst-nitráttal és ezüst-sókkal végzett kísérletei fontos lépést jelentettek a fényképészeti eljárás feltalálása felé.

372

Kikiáltási ár:
300.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
350.000 Ft Licitek száma: 6