Móricz Zsigmond: Rab oroszlán (aláírt példány)

Móricz Zsigmond
Athenaeum Kiadás (Budapest) ,
Kiadói egészvászon sorozatkötés , 300 oldal
Sorozatcím: Móricz Zsigmond művei
Méret: 21 cm x 14 cm

Budapest, 1939, Athenaeum (Athenaeum Rt., Bp.), 300 p.

Szerző által aláírt példány. Móricz Zsigmond Művei c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű.
Rab oroszlán. Regény. Írta: Móricz Zsigmond.
A címlapon a szerző, Móricz Zsigmond tollal beírt, kalligrafikus, jól olvasható aláírása látható.
E gyűjteményes kiadás előállítását 1938 október 3-tól 1939 december31-ig végezte az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt.
Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány aranyozott feliratos, illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratozású és díszítésű, megkopott könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. július 2. – Budapest, 1942. szeptember 5.) magyar író, újságíró, szerkesztő. A 20. századi realista prózairodalom legismertebb alakja. A "Debreceni Hírlap" segédszerkesztője, a kisújszállási gimnázium óraadó tanára, a kultuszminisztérium tisztviselője, a Központi Statisztikai Hivatal munkatársa. Mikszáth Kálmán hívására "Az Újság" gyermekrovatának szerkesztője lett. A Kisfaludy Társaság megbízásából népdalgyűjtésbe kezdett, s 1903–1905 folyamán Szatmár falvait járva rengeteg dalt, köszöntőt, találós mesét, játékot gyűjtött. 1908-ban a "Nyugat"-ban megjelent "Hét krajcár" c. novellája azonnali hírnevet hozott a szerzőnek. Az első világháborúban haditudósító volt és élet közeli bemutatást adott a katonasorsról. A Tanácsköztársasághoz nagy reményeket fűzött, de a kommün diktatórikus módszereit látva kiábrándult belőle. Osvát Ernő halála után Babits Mihállyal közösen szerkesztette a "Nyugatot". A folyóiratot igyekezett a „nemzeti koncentráció” orgánumává tenni, megszervezte a Nyugat Barátok Körét, könyvsorozatot tervezett, járta az országot, erdélyi, felvidéki, vajdasági, amerikai magyar szerzők írásait közölte, felkarolta az autodidakta paraszttehetségeket. 1939-től a népi írók atyjaként, a Kelet Népe szerkesztője lett.
A szerző ebben a művében vallott legmélyebben és legőszintébben az első feleségével kapcsolatos nehéz problémáiról. A regény természetesen idegen szereplőkkel mondatja el az irodalmi keretbe csomagolt történetet, de ettől függetlenül a műben az önéletrajzi jelleg egyértelműen tetten érhető.

Részlet a regényből: A fák tövén, az aszfaltban félméteres sugarú vasrácsok. Sűrű rács, nyolc karika, át meg átbordázva. Alatta keménya föld, száraz, soha egy csöpp nedvességet nem kap, csak az... Tovább

Részlet a regényből: A fák tövén, az aszfaltban félméteres sugarú vasrácsok. Sűrű rács, nyolc karika, át meg átbordázva. Alatta keménya föld, száraz, soha egy csöpp nedvességet nem kap, csak az esőben, mint a falusi parasztfák. Csodálatos, hogy mégis élnek. Vágrándy tanácsos felnézett a fa sűrű repedésekkel szőtt háncsán túl, fel a lombkoronába. Egész szépen kilevelezett. Újra lepillantott a vasrácsra, alatta tele van papírral, szivarvéggel, gyufaskatulyával és más szeméttel a szürke, száraz földkarika. Ebből él? Az ember nem érti. Még ha eső jön is, csak ez a méteres kör van szabadon, hát honnan szed táplálékot a fa szétágazó gyökérzete, hiszen kővel van borítva az egész környék, s az eső fölöslege nem szivároghat le a talajba, hanem elfut a csatornanyílásokon menekül ki a városból. Vissza
319

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
151.000 Ft Licitek száma: 52