Témakörök



Lezárt aukciók


JÓZSEF Attila - ILLYÉS Gyula : A nép nevében (A kötetről írt irodalomtörténeti tanulmány a leírásban olvasható.)

Szerző
József Atilla
Illyés Gyula
Kapcsolódó személy
Kovalovszky Miklós
Mátyás Könyv- és Lapterjesztő vállalat (Pestszentlőrinc)
Tűzött kötés , 32 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 16 cm x 11 cm
ISBN:
Aukció vége:
2020-12-13 20:00

Aukciós tétel adatai

Pestszentlőrinc, é.n., Mátyás Könyvkiadó és LapterjesztőVállalat (Faragó imre Nyomdája, Kispest), 32 p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

A nép nevében. Írta: JÓZSEF Attila és ILLYÉS Gyula.
A ponyvaszerű füzet egy sorozat első darabjaként látott napvilágot. A bevezetést író Kovalovszky Miklós a Márciusi Frontot jelölte meg szellemi atyjaként. A Magyar Könyvszemlében (1956) Marosi Éva ismertette.

A legritkább József Attila-kiadvány története egészen egyedi, miközben ugyanannyira jellemző a korra, amikor megjelent.

Az 1942-ben, a költő halála után hét évvel kiadott „10 filléres” füzet valójában egy irodalomtörténeti jelentőségű ponyva: olcsó ára arra szolgált, hogy a szegényebb rétegekhez, a munkáshoz, és még inkább a vidéki parasztsághoz is eljusson, és így nagy példányszámban, mindenki számára hozzáférhető áron adták ki. A Petőfi Sándortól vett című kiadvány szerkesztője, Kovalovszky Miklós így fogalmazott az előszóban céljaikról: „A nép költőinek hangja, sajnos, éppen azokhoz ér el legkevésbé, akikhez szólnak: a nép fiaihoz. Pedig megvan bennük az olvasás, művelődés vágya, a betű utáni szomjúság. De miből teljék nekik könyvre? És ki gondol rájuk? 10 filléres könyvet adunk kezükbe, de költők remekműveivel, amelyek a népről és a népnek szólnak.” A kitűzött célnak megfelelően nagy példányszámban nyomtatták, ma már mégis szinte fellelhetetlen akárcsak egyetlen darab is belőle.

A kiadványt ugyanis betiltották, példányait a megjelenés után pár nappal elkobozták. Az addig gazdára talált füzetek „legnagyobb része falura került, s ronggyá olvasva el is kallódott”. És bár A nép nevében 9000 példányban jelent meg, így mégis csak alig pár darab maradt fönn.

József Attila tizenhat verse mellett Illyés Gyula nyolc verse szerepel a kétíves kis füzetben, és eredetileg a fiatal Erdélyi József „erőteljes forradalmi verseit” is az antológiába akarták szerkeszteni, de végül „a költő tiltakozása miatt azok kimaradtak” (Mátyás Ferenc: Megtördelt életemről. Kritika, 1979. okt. 107–120.).

Az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött ún. „ügyészségi példányon” jól látható, hogy 1942. március 20-án a cenzor ráütötte a megjelenést engedélyező bélyegzőt, a kiadó visszaemlékezése szerint viszont: „a forradalmi versek kiadását a helyi tótumfaktumok felháborodva fogadták, s kihívták ellenünk a belügyminiszter ádáz haragját, aki nyomban intézkedett. […] Hajnali négy órakor rendőrök zörgetlek otthonom ajtaján és közölték, hogy »A nép nevében« című antológiát a belügyminiszter parancsára elkobozzák.” (Mátyás Ferenc: A külváros népnevelői. Köznevelés, 1979. szept. 28. 5–7.)

Az ügyészség ugyanis a feljelentésnek köszönhetően még egyszer megvizsgálta a kötet tartalmát, és végül József Attilától nyolc verset – köztük A legutolsó harcos, a Kész a leltár és a Vigasz címűeket –, Illyéstől pedig kettőt (Nem menekülhetsz, Nocsak) talált a társadalmi rendre veszélyesnek.

A kétszínnyomású címlapot a vajdasági Hangya András készítette. Rajta a vörös háromszögből kiemelkedő fáklyát tartó férfialak látható. Az égő fáklya nagy körben megvilágítja a mély kékbe vesző sötétséget, amelyben egy magányos falu látszik remegésben.  A marcona munkás mintegy vörös keretben áll, s hirdeti, hogy a nép nevében akar szólni.

Csak a legnagyobb közgyűjteményekben találhatók példányok a kötetből, pl. az Országos Széchényi Könyvtárban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Ezeken kívül alig pár darab létezik: az utóbbi évtizedben mindösszesen négy példány bukkant föl a hazai árveréseken. Így A nép nevében valódi irodalomtörténeti és gyűjtői ritkaság. 

Felhasznált irodalom: Marosi Éva: Forradalmi ponyva 1942-ből. Magyar Könyvszemle, 1956. 4. sz. 313–317.

Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány, feliratozott, színes illusztrációval gazdagított címfedéllel, kézzel írott címfelirattal és régi könyvárusi bélyegzéssel ellátott, a nyomda feltüntetésével nyomott hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan megóvott, gyűjtői állapotban.

A tanulmány Bíró-Balogh Tamás - szegedi irodalomtörténész - munkája.

Tartalom

Kovalovszky Miklós: A nép költői 1
Illyés Gyula 4
A ház végén ülök... 4
Elégia 7
Bérestemető 8
Szegényég, örökös éhség 9
Cigánytemető 10
Nem menekülhetsz 12
Nocsak 14
A gépekre 15
József Attila 17
A legutolsó harcos 17
Kész a leltár 18
Hordunk vinnyogó kosarat 20
Megfáradt ember 21
Öt szegény szól 21
Mondd, mit érlel... 23
Vigasz 25
Mama 26
Szegényember balladája 27
Magyarok 28
Jövendő férfiak 29
Betlehemi királyok 29
Éhség 30
Anyám 31 Vissza
Tétel sorszám:
192

Kikiáltási ár:
50.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
110.000 Ft Licitek száma: 9



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!