Péczely Jó'sef: A' magyarok' történetei I- II. (Szontagh Pál politikus könyvtárából)

Á'siából kijövetelöktől fogva a' mai időkig/Az Árpád ház' kihalásától a' mohácsi vérnapig

Péczely Jó'sef
Péczely József
(Debreczen) , , Korabeli félvászon kötés , 695 oldal
Méret: 22 cm x 13 cm
2020-12-13 20:00

Debreczenben, 1837, Tóth Lajos által, X p. + [11]-215 p. + [1] p., 480 p.

Első kiadás. A' magyarok' történetei I-II. Á'siából kijövetelöktől fogva a' mai időkig (egységes külön kötetekben). Írta: Péczely Jó'sef.

I. kötet: Á'siából kijövetelöktől fogva az Árpád ház' kihalásáig. Debreczen, 1837., X p. + [11]-215 p. + [1] p.
II. kötet: Az Árpád ház' kihalásától a' mohácsi vérnapig. Debreczen, 1837., 480 p.

A kötetek címlapján Szontagh Pál tulajdonosi bélyegzése és aláírása látható.
Tacitus idézettel, egyházi jóváhagyással, szerzői ajánlással és előszóval, számjelzéses lábjegyzetekkel, az igazítani valók listájával, valamint a fejezetek foglalataival kiegészített kötetek. Nyomattak Tóth Lajos által Debrecenben. A kötetek címlapján és a címlapok hátoldalán tulajdonosi bélyegzés látható.
Korabeli félvászon kötésben lévő kötetek feliratozatlan, márványmintás, enyhén kopott címfedéllel és hátlappal, számjelzéses vignette-val ellátott, aranyozott feliratos, díszes könyvgerinccel, körbe mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Péczeli Péczely József (Komárom, 1789. december 25. – Debrecen, 1849. május 23.) pedagógus, történész, író, költő. A Magyar Tudós Társaság rendes tagja, a Debreceni Református Kollégium meghatározó tanáregyénisége. Összefoglaló egyetemes és magyar történeti munkái mellett magyar és latin nyelvű versei is fennmaradtak. 1792-ben édesanyjával Debrecenbe költözött és a Debreceni Református Kollégium növendéke lett 1804 és 1809 között. Tanára és példaképe Budai Ézsaiás történetíró volt, aki nagy hatással volt rá a későbbi pályáját illetően. A Mezőtúri Református Kollégium rektora, a Bécsi és a Göttingeni Egyetem hallgatója volt. 1815-ben hazatérése után kinevezték a Debreceni Református Kollégium Történelem és Görög–Latin Tanszékének a tanárának és a Kollégium könyvtárosának. Tanítói, oktatói munkája mellett négyszer is elnyerte a Kollégium rektori tisztségét. Támogatta a diákok önképzését, a négykötetes "Lant" c. kiadványban közreadta a kollégium tanulóinak verseit (1832–1835). Történetírói szemléletét alapvetően rendi felfogás jellemezte, de történeti munkáiban a felvilágosodás liberális és a reformkor haladó eszmei vonásai is megjelentek. Megírta latin nyelvű világtörténelmi összefoglalását, amelyben Amerika felfedezésétől a francia forradalomig taglalta a történeti eseményeket. Majd Magyarország és a magyarok elmúlt évszázadait áttekintő történeti művét írta meg a művelt ifjúság számára.
A kötetek egykori tulajdonosa: Nógrádi Szontagh Pál (Szécsény, 1820. - Horpács, 1904.) a főrendiház tagja, képviselőházi alelnök, belső titkos tanácsos, a reformkori Nógrád vármegyei nemesi ellenzék egyik vezetője. Bizalmas baráti viszonyt ápolt Madách Imrével, akire barátságuk nagy hatással volt. Madách számos alkalommal megfordult Szontagh horpácsi birtokán, minden művét megmutatta barátjának, bízva annak nagy műveltségében és irodalmi felkészültségében. Szontagh bíztatására küldte el Arany Jánosnak "Az ember tragédiája" kéziratát. Szontágh Pál a Kisfaludy Társaság alapító tagja és lelkes támogatója volt. Halála után Mikszáth Kálmán vásárolta meg a birtokát (1904). Ismeretségük köztudott volt, Mikszáth számos tárcában és novellában eleveníti fel Szontagh Pál alakját.
A művet jegyzi A Szüry-gyűjtemény katalógusa (Budapest, 1987, 198 p.) 3582. tétel.

Munkám' foglalatját czímje, vezér elvemet dolgozásában a' Történetirás' nagy mesteréből vett jelszavam mutatja. Meg akartam próbálni - nemzeti nyelvünkön első - oly Történetirását adni Hazánknak,... Tovább

Munkám' foglalatját czímje, vezér elvemet dolgozásában a' Történetirás' nagy mesteréből vett jelszavam mutatja. Meg akartam próbálni - nemzeti nyelvünkön első - oly Történetirását adni Hazánknak, melly rövid legyen, szárazság-, érdekes, vastag kötetekre telés nélkűl: az lévén meggyőződésem, hogy, mostani állásunkhoz képest, míg az Olvasó Közönség' nagy részének több kedve, több pénze nem lesz az olvasáshoz, nem elég nekünk Íróknak csak azon igyekeznünk, hogy vagy sokkal ne fáraszszuk Olvasóinkat, vagy hogy jó legyen, a' mit adunk; hanem a' kettőt öszvekötnünk 's azon kell főkép törekednünk: mint adjunk kicsinyben minél több jót. Vissza

I. kötet
A' Magyarok' eredete, atyafisága, régi lakhelye, mai honukba lett jövetele 11
Magyarország' régi neve; magyarokat megelőzött lakói: Rómaiak, Gothok, Hunnok, Avarok 14
A' Magyar Történetirás' felosztása 17
A' Magyarok' első Fejedelme, Árpád 890-907 18
Az Árpádot követett Fejedelmek Sz. Istvánig Zoltán, Toxus, Geisa 907-997 28
A' Magyarok' első Királya, Sz. István 997-1038 36
A' Sz. Istvánt követett Királyok Sz. Lászlóig, Péter, Aba, I. András, I. Béla, Salamon, I. Geisa 1038-1077 57
Sz. László 1077--1095 87
Kálmán 1095-1114 100
II. István 1114-1131 122
II. Béla 1131-1141 130
II. Geisa 1141-1161 134
III. István, II. László, IV. István, ismét III. István 1161-1173 140
III. Béla 1173-1196 145
Imre és III. László 1196-1205 150
II. András 1205-1235 156
IV. Béla 1235-1270 175
V. István 1270-1272 200
IV. László 1272-1290 202
III. András 1290-1301 209

II. kötet
Venczel 1301-1305. Otto-1308. I. Károly 1342 7
I. vagy Nagy Lajos 1342-1382 47
Mária 1382-1385. II. v. Kis Károly 1385-1386 ismét Mária 1387 114
'Sigmond elébb együtt Máriával, azután egyedűl 1387-1437 131
Albert 1438-1439 170
Er'sébet 1439. I. Ulászló 1440-1444 175
V. László 1445-1457 208
Hunyadi János mint országkormányzó 1446-1452 211
László mint király 1453-1457 240
I. Mátyás 1458-1490 276
Mátyás' hibái 's érdemei 336
II. Ulászló 1490-1516 361
II. Lajos 151-1526 430
A' Mohácsi szerencsétlen harcz 465
303

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
220.000 Ft Licitek száma: 58