Latinovits Zoltán színész, Juhász Ferenc költő és Kass János grafikusművész által aláírt melléklettel ellátott példány..
Első kiadás. Ködszurkáló. Írta: Latinovits Zoltán.
A különálló mellékletként a kötethez tartozó 1972-es Ünnepi könyvhét nyomtatványán: Latinovics Zoltán színművés, Juhász Ferenc költő és Kass János grafikusművész tollal beírt aláírása olvasható.
A különálló melléklet mellett a szövegközti fekete-fehér fotókkal illusztrált kötet leveleket és dokumentum-másolatokat (munkaszerződés, kórházi zárójelentés stb.), személyes megjegyzéseket, valamint visszaemlékezéseket tartalmaz.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő kötet színes feliratozással és a szerző egész oldalas, fekete-fehér fotójával illusztrált címfedéllel, feliratos, enyhén sérült könyvgerinccel, néhol kissé foltos belívekkel, feliratos, fényképpel illusztrált hátlappal, hiánytalan állapotban.
Három különálló melléklettel:
1. "Ünnepi Könyvhét '72" feliratozású, színes illusztrációval ellátott, A Miskolci Városi Könyvtár Juhász Ferenc költő ünnepi estjét meghirdető nyomtatvánnyal.
2. Nagy László: Gyászom a Színészkirályért c. versét tartalmazó, az Élet és Irodalomban megjelent újságkivágással.
3. Abody Béla: Töredékek a színészről c. írásának az Élet és Irodalomban megjelent újságkivágásával. A kötet és a különálló vonatkozó mellékletek Győry Erzsébetnek, a Miskolci Városi Könyvtár igazgatójának a hagyatékából valók.
A kötet szerzője, Latinovits Zoltán (Budapest, 1931. szeptember 9. – Balatonszemes, 1976. június 4.) magyar színművész. A legnépszerűbb magyar színészek egyike, sokan "színészkirály"-ként emlegetik. 1949-ben érettségizett a budapesti Állami Szent Imre Gimnáziumban. 1952-ig „bizonyos koráramlat” következtében asztalostanonc, majd hídépítő munkás, de hamarosan a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója. 1956-ban építészmérnök diplomát szerez. A Haladás SE kosárlabda csapatának tagja, tehetséges vitorlásversenyző. A MÁVAG színjátszó csoportjában ismerkedett meg a színészmesterség fortélyaival. Majd Debrecenben segédszínész. Többek között Andaházy Margit, Csáki Magda, Hegedűs Ágnes, Lőrinczy Éva, Medgyesi Mária, Szabó Ildikó, Márkus László, Angyal Sándor, Harkányi Endre, Simor Ottó, Lőte Attila, Tréfás György. Tyll Attila, Selmeczi Mihály és Novák István mellett tanulhatta meg a színészmesterséget, amit élete értelmének tartott. Latinovits Zoltán modern játékstílusát intellektuális szerepértelmezés, az indulatok aprólékos ábrázolása, kivételes ironizáló hajlam jellemezte. Bár a színházi színészetet sokkal előbbre sorolta, a magyar filmművészet számára is maradandót alkotot az Aranyember, a Pacsirta, a Szegénylegények, az Alfa Rómeó és Júlia, a Szindbád, A Pendragon-legenda, Az ötödik pecsét c. filmek szerepeiben. Az Utazás a koponyám körül filmadaptációjáért a San Sebastián Nemzetközi Filmfesztivál legjobb férfiszínésznek járó díját nyerte el.
Tanulmány? Vitairat? Műhelynapló? Önéletrajz? Mindegyikből valami, szenvedélyes szerelmi vallomás keretében. Egy nagy színész magas hőfokú hitvallása szerelme, szenvedélye tárgyáról, élete értelméről és céljáról: a színházról.
A kötet először 1973-ban jelent meg, akkor elsöprő sikert aratott. Ám hisszük: a XX. századi magyar színjátszás egyik vitathatatlanul legnagyobb alakjának gondolatai ma is éppoly aktuálisak és élők, mint annak idején, s ugyanúgy mindenkihez szólnak: ahhoz is, akit a rivalda fényei világítanak, meg, s ahhoz is, aki az elsötétült nézőtérről figyeli, mi történik a színpadon.