Budapest, [1895], Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udvari Könyvkereskedés kiadása (Wodianer F. és Fiai, Bp.), 2058 p. + [13] p. + [108] t., ill. + [8] térk. + [3] mell.
A magyar nemzet története I-IV. (egységes külön kötetekben). Írta: Dr. Szalay József. A Millenium alkalmából átdolgozta és újból sajtó alá rendezte: Dr. Baróti Lajos.
I. kötet: Magyarország az árpádház kihaltáig. 250 szövegközti és egész oldalas képpel, 34 műmelléklettel illusztrált, valamint Dr. Baróti Lajos előszavával kiegészített kiadás. [4] p. + 433 p. + [29] t., ill. + [5] térk.
II. kötet: Magyarország a vegyes házakból származott királyok korában, 1. Magyarország Nagy Lajos haláláig. 2. Magyarország Nagy Lajos halálától a Mohácsi vészig. 250 szövegközti és egész oldalas képpel, valamint 19 műmelléklettel illusztrált kiadás. 509 p. + [17] t., ill. + [2] térk.
III. kötet: Magyarország a Habsburg-házból való választott királyok korában. 325, szövegközti és egész oldalas képpel, valamint 29 műmelléklettel illusztrált kiadás. 556 p. + [28] t., ill. + [1] térk.
IV. kötet: Magyarország a Habsburg-házból s a Habsburg-Lotharingiai házból származott örökös királyok korában. 1. Magyarország I. József trónraléptétől a bécsi kongresszusig. 2. Magyarország a bécsi kongresszustól a kiegyezésig. 248, szövegközti és egész oldalas képpel, valamint 36 (a címlaptól eltérően a műmellékletek száma 37) műmelléklettel illusztrált kiadás. Kötethez tartozó mellékletként a Habsburg-Lotharingiai család táblázatos nemzedékrendjével kiegészített kötet. 560 p. + [8] p. + XXII p. + [1] p. + [34] t., ill. + [3] mell.
1073 szövegközti illetve egész oldalas, néhány színes és fekete-fehér képpel, valamint 118 (a címlaptól eltérően a műmellékletek száma 119) műmelléklettel illusztrált kötet. A képek jegyzékével (1. színes műmellékletek, 2. nem színes műmellékletek, 3. szövegképek) és kötetenkénti tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomattak a Wodianer F. és Fiainál Budapesten.
Kiadói egészvászon négyszín változatos díszkötésben lévő kötetek feliratos, aranyozott, színezett, dombornyomott, a Szent Koronával illusztrált, a négy sarokrészen csontberakásos fejképekkel díszített, indamintás, kopott címfedéllel, aranyozott feliratos, növényindás díszekkel illusztrált, enyhén kopott könyvgerinccel, néhol foltos kiadói előzéklapokkal és belívekkel, egy sérült lappal (IV. kötet, 311 o.), szépen körbe színezett lapélekkel, hiánytalan, jó állapotban.
A kötetek szerzője, Szalay József (Baracska, 1857. október 13. – Budapest, 1885. március 15.) történész, bölcseleti doktor, országos levéltári fogalmazó, történelmi munkák szerzője, egyetemi magántanár. Grazban és Budán járt gimnáziumba, az egyetemet Pesten végezte. Salamon Ferencnek kedvenc tanítványa és Budapest történetének kutatásában a munkatársa is. Bölcseletdoktori oklevelet szerez. Egyetemi magántanár, az Országos Levéltár fogalmazója, a "Századok" munkatársa. Több írása jelent meg a "Turul" és a "Vasárnapi Újság" c. lapokban. A magyar nemzet története c. értékes, átfogó történelmi munkája füzetekben jelent meg és hatalmas sikernek bizonyult.
A monumentális történelmi munkát átdolgozta és sajtó alá rendezte, Baróti Lajos (Haulikfalva, 1856. augusztus 26. – Balatonalmádi, 1933. március 13.) irodalomtörténész, történész, tanár. Gimnáziumi tanulmányait Szegeden és Temesváron végezte. A pesti egyetemen jogot és bölcseletet hallgatott. Középiskolai tanári vizsgát tett történelemből, földrajzból, magyar- és német nyelvből, valamint irodalomból. A budapesti V. kerületi polgári leányiskolában, a Röser-féle Kereskedelmi Iskolában, a Várban lévő polgári leányiskolában tanított. Később Budapesten volt felső-reáliskolai tanár. Miután nyugalomba vonult Balatonalmádiba költözött. Sikeresen átdolgozta a Szalay-féle "A magyar nemzet története" c. monumentális történelmi munkát. Majd éveken keresztül Petőfi Sándor életével és költészetével kapcsolatos értékes adatokat gyűjtötte össze. A Petőfi-kutatással kapcsolatos írásait a "Fővárosi Lapok", a "Vasárnapi Újság" és a "Nemzet" is leközölte.
A közeledő ezredéves ünnepély alkalmával fokozottabb mértékben fordul a nemzet figyelme a mult felé.
Mint a vándor útja fordulópontján, úgy tekint a magyar nemzet vissza arra a hosszú, hosszú pályára, amelyet "annyi balszerencse közt, oly sok viszály után" Isten jóvoltából megfutott, hogy bátorságot, bizalmat merítsen az új évezred megkezdéséhez.
Irodalmunk elég gazdag nagy munkákban, melyek a multat tárják fel előttünk. De oly történeti mű, mely a nagy közönség igényeinek megfelel, mely tudományos és népszerű egyszersmind, csak egy van irodalmunkban, s ez: Szalay József korán elhalt történetírónk: A Magyar Nemzet Története czimű, négy kötetes műve.
Tudományos becseért a Magyar Tudományos Akadémia a Szilágyi István-féle nagy jutalommal, népszerű voltáért az olvasó közönség kiváló rokonszenvvel tüntette ki.
Első kiadása évek óta elfogyván, Lampel R. (Wodianer F. és Fiai) cs. és kir. udv. könyvkereskedése elhatározta újabb, átdolgozott és díszes alakban való közrebocsátását, hogy méltó legyen a nagy nemzeti ünnephez, a melynek alkalmából megjelenik.