Zelenyák János, Dr.: A gyógynövények hatása és használata

Dr. Zelenyák János
Dr. Zelenyák János (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 348 oldal
Méret: 21 cm x 15 cm

Budapest, 1908, Dr. Zelenyák János kiadása (Stephaneum Nyomda R. T., Bp.), LII p. + 256 p. + XL t.: ill.

Első kiadás. A gyógynövények hatása és használata. Írta és kiadja: Dr. Zelenyák János lekéri plébános.
Szerzői előszóval, bevezetővel, zárszóval, forrásmunkák megnevezésével, a kötetben tárgyalt gyógynövények betűrendes jegyzékével, és a gyógynövények betűrendes latin jegyzékével kiegészített, valamint negyven, színes, kihajtható, hártyapapírral védett kromolitográfiával illusztrált kiadás. A könyvet a Stephaneum Nyomda Rt. nyomtatta Budapesten.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratos, színes tematikus illusztrációval ellátott, kopott, foltos, eredeti, kiadói címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel és hátlappal, új előzéklapokkal, néhol enyhén foltos, színes és fekete-fehér ceruzás aláhúzásokkal, bejegyzésekkel és jelölésekkel ellátott belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Dr. Zelenyák János (1860-1929), katolikus pap, gyógynövénykutató, természetgyógyász. Gimnáziumi tanulmányait Lőcsén és Egerben végezte. A bécsi Pázmáneumban, Pázmány Péter esztergomi érsek által 1623-ban alapított papneveldében teológiai doktorátust szerzett. A Szepesi Káptalan Tanítóképzőjében filozófia-, később teológia tanár. Majd Lekéren plébánosa. Itt írta meg híres gyógynövénykönyvét. Gyógyászati sikereit a természetnek tulajdonította, azt vallotta, hogy a természet gyógyít és nem az orvosok. Abban az időben egész Európából jártak hozzá páciensek. Naponta 100-130 beteget is ellátott, de így is volt, aki napokig várt, hogy bejuthasson hozzá. A szegények orvosának nevezték, mivel szolgálataiért nem kért és nem is fogadott el pénzt. A maga termesztett gyógynövényeket a parókia és az apátsági kastély udvarán szárította. Több gyógyszertalálmánya, illetve szabadalma volt (Rheumatikum, Zelenyák Fejszesz stb.) Neve 1908-ban vált országosan ismertté, mert ekkor jelent meg az első könyve „A gyógynövények hatása és használata”. A könyv előszavában bukkan fel természetgyógyászatának központi fogalma: az erő. Másik fontos könyve „A természetes gyógymód”. Ez utóbbi összegző könyvében egy kötetbe gyűjtve közkinccsé tette gazdag élettapasztalatait és értékes kutatási eredményeit.

Kezdetben az volt a szándékom, hogy gyakorlati könyvemhez igen rövid előszót irok, gondolván, hogy a könyv tartalma már magában véve is fölér bármely előszóval, bárkitől eredő ajánlással. Eredeti... Tovább

Kezdetben az volt a szándékom, hogy gyakorlati könyvemhez igen rövid előszót irok, gondolván, hogy a könyv tartalma már magában véve is fölér bármely előszóval, bárkitől eredő ajánlással. Eredeti tervemet megváltoztattam és hosszabb előszóval vezetem be munkámat, mert arról a mindenkinek kedves növényországról irok, mely változatos szinpompájával mindenkit gyönyörködtet, némaságával érzelmeket gerjeszt, ható erejével gyógyít vagy öl. Kedves olvasóm! Nézd a virulásban levő, rád mosolygó akár kerti, akár réti vagy erdei virágot, nem azt kérdi-e tőled csábítóan, kacéran: ismersz vagy nem ismersz? És ha nevét tudod, még akkor is pajzánul mosolyogva súgja neked: «nevemet tudod és még sem ismersz. Erő van bennem, ezt keressed és ha fölfedezted, meg fogod tudni, vájjon gyönyörködtető színeimmel, egész lényegemmel jó barátod vagy gyilkosod lehetek-e». Így tanulmányozták a növényországot régentén, így ismerkedhetünk meg vele manapság is. A növény közlékeny, és ha érintkezünk vele, nemcsak szépségét mutatja, hanem legféltettebb kincsét, ható erejét is elárulja. Ebben rejlik a gyakorlati (praktikus) növénytan, melyet elfogultság lekicsinyelhet, de mely a tapasztalatnak bőséges anyagával minden elfogult kicsinylés mellett is imponál. Vissza

I.
Aggófű, közönséges 113
Aggófű, Jakabnapi t. XXXX. 131
Általbúvóíű 6
Angyalfű 1
Arany virág t. XXXIV. 3
Aranyfonál fű t. X. 4
Articsóka 5
Árvacsalán, fehér t. XXV. 19
Árnika, hegyi t. XXXV 157
Aranyvirág, őszi XXXVI. 77, 139
Acsalapu, közönséges 90
Atracel, orvosi t. V. 99
Bablevelűfű 17
Báj fű 7
Bakkszakál t. XXXI 9
Baracklevelüfű t. XIV 10
Bazsalikum n
Barátszekfű t. XV - 126
Barackfa 160
Babairefű 6
Baraboly-csemege 145
Bajnóca, kaloncos 150
Baltacim-takarmány 72
Bajmóca 52
Bazsarózsa, piros 12
Bárcs, áldott 104
Bársonyvirág 9
Bársonyvirág, homoki t. XXXV. 43
Berkenye t. XX 161
Béka-buzogány, ágas t. XXXVIII. 121
Bécsifű 12
Békalencse 13
Békalen 69
Bolondító-belendek t. IV 13
Békakorsó, széles levelű 60
Békaszőlőúszó - 120
Bérese, réti 134
Bibircsos, korontó t. XVI 62
Birsalma t. XXI 161
Bogáncskóró 14
Bodros-lórum 67
Borsos-menta t. XXIV. 88
Bojtorjános-párló t. XVIII 107
Boglár XXXIV 125
Borsfű-pereszlény t. XXVI. 136
Boldogasszony-tövisfű 158
Bodza, fekete 161
Bodza, földi 161
Borovka-gyalogfenyő 163
Borága, kerti t. IV 10
Bors, magyar, kerti 144
Bojtorján, közönséges 66
Borbálafű, közönséges t. XXVIII. 130
Boróka, nehézszagú 164
Bolhafű, parlagi t. XXXIV. 124
Boglárka, réti t. XXIII 13
Borostyán-repkény 15
Boglárka 26, 37
Búzavirág t. XXXVII 16
Búbos lonc 137
Buzatarack 108
Büdösbőrgyökér 110
Bükkfa 162
Büdöske 126
Cáraoly, közönséges XXII. 153
Cékla, közönséges 22
Cingárgombafü 43
Ciprusfa i63
Citromfa i64
Cickafark, kenyérbél XXXVI. 139
Cickafark, közönséges 32
Ciprusfű, kerti 25
Csalán, apró T9
Csemegesulyom III 136
Cserfa '62
Cseresznyefa 162
Csengetyűke, vállas 98
Csillaggerepcsin XXXVI. 22
Csipkerózsa XXI 29
Csillagfürt, sárga 48
Csikorka, orvosi 23
Csodabogyó, szúrós 33
Csorbóka, szelíd 49
Csüllang, magyar 36
Derece, veronika 26
Dinnye, sárga 27
Dinnye, király 136
Diófa, pompás 164
Dohány, közönséges VII 28
Ebszőlő, fekete VII 30
Ebnyelvűfű, orvosi IV 29
Ebszőlő, piros VII 36
Édesgyökér, tüskés 131
Égerfa 165
Ezerjófű, kőrislevelű XV 34
Fazekas, fütej XXXVIII 3
Famoha 166
Farkas, boroszlán XIV 170
Fagyöngy, fehér 166
Farkasalma XXXVIII 35
Fagyal, vesszős 165
Falfű, orvosi 36
Festő, buzér III 17
Fekete, hunyor XXII 47
Fenyőfa 166
Foghagymaszagúfű 38
Fodormenta 86
Földitök, fekete XXXIX 144
Fürészfű, festő XXXIII 41
Füge 167
Fűzfa 168
Fülfű 40
Füstiké, orvosi XXIX. 39
Füzény, réti XVII 41
Galagonya XXI 169
Galaj, keresztes 57
Gamandor, sarlós XXIV 17
Galaj, fejoltó III 129
Galaj, ragadós 112
Galambbegy I. 42
Gálna, pettyegetett V 148
Gesztenyefa - - 169
Gerely, nehézszagú XXIX 133
Gimharaszt, egylevelű 124
Gombernyő, erdei 122
Görvélyfű, csomós XXVII 20
Granátalma 176
Gurgolva, törékeny 60
Gyertyánfa 169
Gyékény, szagos XXXVIII. 17
Gyíkfű, XXVI 143
Gyopár, iszapi 42
Gyömbérgyökér, közönséges 129
Gyöngyvirág, májusi 44
Gyöngykőmag V 76
Gyöngyajak, szúrós 134
Gyujtovány, közönséges XXVII 69
Hagyma, bajusza 46
Harmatfű XII 45
Harmatkása, valódi I. 45
Hársfa - 170
Hérics, nyári XXIII 106
Hólyagfa, mogyorós 170
Hölgymál, erdei 100
Hölgymál, ezüstös 31
Ibolya, hiromszinű IX 153
Ibolya, illatos 152
Ibolya, sárga 153
Iglic, tövises XXX 48
ínfű, kalinka 51
ínfű, ostorindás XXIV 96
Iringó, mezei 74
Istápfű, aranyos XXXIV 4
Iszalagbércse XXIII 150
Juharfa 171
Kakukfű, alföldi XXIV 49
Kakuktorma, böjti t. XXVIII. 142
Kapotnyak, kerek t. XVIII 54
Kaporfüszere 52
Kapotnyak, kerek t. XXIII 54
Katáng, mezei t. XXXI 45
Kanáltorma, orvosi 50
Kalmos, orvosi 51
Kankalin, orvosi 61
Kakuktorma, réti 50
Kecskerágó t. IX 171
Kenyérbél, cickafark t. XXXVI. 139
Keserűfű, kigyós t. XIV 58
Keserűfű, kigyós 140
Kecskeruta 55
Kender, vetett t. XXXIX. 56
Kígyónyelv, egylevelű 58
Kikirics, őszi t. XIII 63
Kosbor, agár 153
Korpafű, kapcsos XL 91
Komló XXXIX 59
Koriandrom, kerti 59
Korom virág, kerti t. XXXVI. 48
Kocsord, vizi 27
Kökörcsin, erdei 106
Körtike, kereszlevelű XV 63
Kömény, édes 5 3
Körömvirág, kerti t. XXXVII. 148
Kőrisfa 171
Kökény 172
Kökörcsin, mezei 64
Kunkor, európai 96
Laboda, kerti 62
Lapu, lókörmű t. XXXV 62
Lepkeszeg, francia 44
Len, házi t. XII 64
Levestikon 66
Levandula, szagos t. XXIV. 76
Lednek, tavaszi 68
Lépharaszt, (kacskaringós) 70
Libalop, bárányfarkú 40
Libalop, büdös 66
Lizinka, közönséges t. VI 41
Lizinka, pénzlevelű t. VI jo8
Liliom, sárga 66
Liliom, tüzes 65
Lóhere, réti t. XXX 72
Lórom, tavi 67
Lúdhúr, korai 146
Macskamentha, illatos 89
Maszlag, csattanós t. IV 83
Madársóska, erdei t. XVII 135
Majoranna, kerti 79
Mandola t. XIX 174
Macskagyökér, mezei t. 1 74
Macskagyökér, mezei 97
Madártej t. XIII 76
Majoranna, vad t. XXIV 43
Mácsonya, erdei t. II 14
Mák, kerti - 79
Mályva, kereklevelű 82
Málnaszeder 14
Menta, csombor 25
Medvekapor, havasi 53
Menta, homoki 89
Medvefül 85
Menta, mezei 87
Megyfa t. XIX 173
Medvetalp, term. 85
Menta, vizi 86
Mézfű, citromszagú t. XXVI. 84
Méregölő, orvosi t. X 132
Mirtusfa 175
Mogyorófa !73
Moh 91
Mustár, fehér 92
Mustár, mezei 93
Nadálytő, fekete t. IV 93
Nadragulya, maszlagos t. VII 87
Nagyszádor 90
Narancsfa 160
Naszpolya t. XXI 173
Nárcisz, csupros 97
Nyárfa 175
Nenyuljhozzám t. IX 9
Nőszirom, pompás 71
Nyirfa, fehér 175
Nyullábfű 94
Orbánfű, közönséges t. XXXI 21
Olajfa 176
Ökörfarkkóró, csilláros 95
Ökörszem, fűzlevelű 100
Ökörfarkkóró, melyűző 92
Ökörfarkkóró t. Vll 95
Ökörfark 98
Ökörfarkkóró, szöszös 95
Örvénygyökér, pompás t. XXXIV. 102
Ördögharaptafű t. II 102
Páfrány, édesgyökerű 2
Pasternák, kerti 107
Palásfű, közönséges 105
Pasztatáska, közönséges 105
Pacsirta virág, közönséges 140
Parnassis, mocsári 33
Parnasia, mocsári 77
Palackféregfű 24
Paradicsomalma 129
Páprád, aranyos 3
Peszterce, fekete t. XXV 109
Petrezselyem, hegyi 111
Pemete, orvosi 109
Peszterce, vizi 110
Pipacsmák 79
Pimpó, kúszó 103
Pimpó, liba 73
Pipitér, nemes t. XXXVI 127
Porcika, kopasz 112
Porcsin, kövér 111
Pongyola pittypang t. XXXII. 100
Porcsin, keserűfű 111
Raponca, erdei 112
Rekettye, festő 113.
Repkény, kerek XXII 15
Répce káposzta 54
Repkény 15
Ricinus, kerti 15
Rozmaring, illatos 114
Rózsafa 177
Ruta, kerti 118
Ruta 115
Sáfrány, fűszeres 116
Sárfűtej t. XXXVIII 119.
Sármány virág, parlagi 141
Sárda (selyem) 83
Sédkender, közönséges 57
Seprőcirok 24
Seprőfű, vesszős 125
Somhozó, orvosi t. XXX 119
Sóska 1 135
Som t. III- 177
Suákvirág, szelid 133
Spárga, nyulárnyék 138
Sülfű, orvosi 118
Szamóca, erdei 33
Szarkaláb, közönséges t. XII. 120
Szagos müge t. II 78
Szapca zsombor 124
Százforintos földepe t. VI 34
Szálkacsék 128
Szappanfű, tajtékzó t. XV 123
Szeplőlapu, havasi 152
Szerbtövis 68.
Szeplőlapu, közönséges 151
Szegfű, orvosi t. XXXVI 75
Szeklici, sáfrányos 116
Szederfa, selyem 178
Székfű, vad 128
Szédítő vadóc 155
Szélfű, egynyári XXXIX 46
Szílfű, nyíllevelű 98
Szilva, kerti XIX 178
Szőlő, bortermő IX 179
Szuros szárcsagyökér 137
Vasfű, közönséges 123
Tarkarigópohár 83
Tarsolyfű, vetési X 4—158
Tárnics 131
Terjőke V 99
Télizöld meteng VIII 16
Tikszem, mezei VI 147
Tisztesfű, német XXV 118
Tisztesfű, orvosi XXVI 8
Torma, orrtekerő 141
Tulipán, pompás 145
Turbolya, kerti 5
Turbolya, zamatos XI 145
Tündérrózsa, fehér M3
Tüdőfű 148
Uborka 153
Üröm, fekete XXXV 155
Üröm, fehér 154
Üröm, mezei 122
Útilapu, homoki 47
Útilapu, lándzsás 156
Útilapu, nagy 156
Varfű, mezei II 149
Varjúszem, négylevelű 23
Varádics 149
Vérfű, csabaízefű 18
Veronika, orvosi I 151
Vérhulló fecskefű 37
Vérontó pimpó 142
Vidrafű, keserű X 152
Vörösfenyő 181
Zapóca, berki XI 91
Zeller, nagyszagú 157
Ziliz, orvosi 82
Zsálya, kerti I 112
Zsázsa, nehézszagú 158
Zsázsa, útszéli 121
Zsember, szapora 52
Zsurló, mezeti XI. 58

440

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
57.500 Ft Licitek száma: 46